Tkanina a dzianina - czym się różnią?

Tkanina a dzianina - czym się różnią?

Odzież do pracy - jak ją wybrać? Tkanina a dzianina - czym się różnią? 5 minut Kolejny Jak się ubrać na wesele?


Co to jest tkanina? A co to dzianina? Którą z nich lepiej kupić? Jeśli tego typu pytania towarzyszą Ci przy zakupach - jesteś w dobrym miejscu! W tym artykule znajdziesz opis tkaniny i dzianiny oraz najważniejsze różnice między tymi typami materiałów. Czytaj dalej i dowiedz się, do jakich ubrań najlepiej nadaje się każdy z nich!

Tkanina vs. dzianina: podstawowe różnice

Tkaniny i dzianiny to dwa podstawowe rodzaje materiałów tekstylnych, które spotykamy na co dzień. Mimo że na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dość podobne, to jednak w rzeczywistości różnią się od siebie w wielu aspektach. Główna różnica między tkaniną a dzianiną to sposób produkcji, z którego wynika ich odmienna struktura i właściwości. Najważniejsze różnice między tkaniną a dzianiną sprowadzają się do 4 aspektów:


 • Struktura: tkaniny są produkowane poprzez łączenie przędzy wzdłużnych (nici osnowy) i poprzecznych (nici wątku) w taki sposób, aby utworzyć regularną siatkę. Dzianiny natomiast są wytwarzane poprzez łączenie pętli jednej nici wzdłużnej w pętle nici poprzecznej, tworząc na ten sposób elastyczną, gęstą strukturę.
 • Elastyczność: dzianiny są bardziej elastyczne niż tkaniny, co sprawia, że lepiej dopasowują się do kształtu ciała i zapewniają większą swobodę ruchów. Tkaniny z kolei są zwykle bardziej sztywne.
 • Wytrzymałość: tkaniny - dzięki swojej regularnej strukturze i większej liczbie nici - są przeważnie bardziej wytrzymałe i odporne na rozdarcia niż dzianiny. W przypadku dzianin łatwiej o rozciąganie i zdeformowanie materiału.
 • Sposób prania: dzianiny zwykle trzeba prać w niższej temperaturze i delikatnie suszyć, aby uniknąć zdeformowania. Tkaniny natomiast są bardziej odporne na pranie w wyższej temperaturze i można je suszyć w suszarce.

Charakterystyka tkanin i dzianin: co warto wiedzieć?

W praktyce przy wyborze między tkaniną a dzianiną warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest przeznaczenie materiału. Jeśli potrzebujemy ubrania, które będzie bardziej odporne na ścieranie i zniszczenia, lepiej wybrać tkaninę. Z kolei, jeśli szukamy sportowej bielizny lub legginsów, dzianina będzie doskonałym wyborem ze względu na swoją elastyczność i dopasowanie do ciała.


Należy również zwrócić uwagę na skład materiału. Zarówno tkaniny, jak i dzianiny mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak bawełna, len, jedwab, wełna, poliester, nylon i wiele innych. Każdy z nich cechuje się indywidualnymi właściwościami, takimi jak wytrzymałość, miękkość, elastyczność i oddychalność - które są nie bez znaczenia dla powstającego stroju. Dlatego, decydując się na tkaninę lub dzianinę, należy wziąć pod uwagę nie tylko sposób produkcji, ale też skład materiału.


Ostatnim istotnym czynnikiem jest faktura materiału. Rodzaje tkanin wyróżniamy, patrząc na ich faktury, np. gładka, żakardowa, aksamitna, satynowa, koronkowa i wiele innych. Dzianiny z kolei występują w różnych wzorach, takich jak paski, kropki czy warkocze. Z tego względu wybór materiału ubrania w pewnym stopniu wiąże się ze stylem kreacji - na zupełnie inne okazje założymy satynową sukienkę i taką ze swetrowym warkoczem. 

Tkanina a dzianina: kluczowe cechy i zastosowania

Ubrania z tkanin charakteryzują się sztywniejszą strukturą i większą odpornością na rozdarcia niż dzianiny. Dzięki temu, że zwykle są trwalsze i bardziej odporne na zużycie, są powszechnie wykorzystywane w przemyśle modowym do produkcji różnego rodzaju ubrań. Z łatwością znajdziesz na rynku uszyte z tkanin:


 • sukienki: zarówno długie, jak i krótkie, o różnych krojach i fasonach;
 • garnitury i marynarki: idealne do formalnych i biznesowych okazji;
 • spodnie: zwykle wykonane z bawełny, lnu lub wełny;
 • kurtki i płaszcze: przeważnie z grubszych tkanin, takich jak wełna lub skóra;
 • spódnice: głównie z lżejszych tkanin, takich jak jedwab, bawełna lub tiul;
 • koszule: zarówno casualowe, jak i formalne.

Natomiast ubrania z dzianin charakteryzują się większą elastycznością i lepszym dopasowaniem do kształtu ciała niż tkaniny, dzięki temu świetnie nadają się do kreacji, które przede wszystkim mają cechować się wygodą.


Różne rodzaje dzianin służą do produkcji takich ubrań jak:

 • swetry: zwykle wykonane z wełny lub bawełny, dzięki czemu są miękkie i wygodne;
 • dresy: zarówno elastyczne spodnie, jak i bluzy;
 • T-shirty: przeważnie szyte z bawełny lub mieszanki bawełny i poliestru;
 • legginsy: głównie wykonane z elastycznych dzianin, takich jak spandex lub nylon;
 • bluzki: zwykle wykonane z dzianin o luźniejszym splocie.

Warto jednak pamiętać, że to tylko przykłady, a producenci ubrań często stosują mieszanki tkanin i dzianin, aby uzyskać pożądane cechy, które najlepiej się sprawdzą w przypadku danego projektu.

Porównanie tkanin i dzianin: jak je odróżnić?

Tkanina a dzianina - w takim razie jak je rozpoznać? To wcale nie jest takie trudne - przetestuj się! Zajrzyj do swojej szafy i wypróbuj te 5 sposobów na ocenienie, czy dane ubranie jest wykonane z tkaniny czy z dzianiny:


 1. Spójrz na strukturę materiału: tkaniny są zwykle gładkie i mają jednolitą fakturę, natomiast dzianiny składają się z pętli i mają bardziej elastyczną strukturę.
 2. Zwróć uwagę na sposób, w jaki materiał się rozciąga: dzianiny mają tendencję do rozciągania się w obu kierunkach, podczas gdy tkaniny zwykle rozciągają się tylko w jednym kierunku.
 3. Zauważ, co czujesz, gdy dotykasz materiału: tkaniny zwykle są gładkie i jedwabiste w dotyku, zaś dzianiny są bardziej miękkie i sprężyste.
 4. Przetestuj elastyczność: dzianiny zwykle są bardziej elastyczne niż tkaniny i raczej szybko wracają do swojego pierwotnego kształtu po rozciągnięciu.
 5. Zwróć uwagę na sposób przetwarzania krawędzi: tkaniny zwykle są wykończone krawędziami, które nie rozciągają się, a dzianiny mają tendencję do rozciągania się również wzdłuż krawędzi.

Tkaniny i dzianiny mają odmienne właściwości i zastosowania, które wynikają z ich różnej struktury oraz sposobu produkcji. Ostatecznie, wybór między nimi zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Warto jednak mieć świadomość tych różnic, aby wiedzieć, jak wybrać ubranie najlepsze na daną okazję.