Oznaczenia prania na metkach - jak je rozszyfrować, by nie zniszczyć swoich ubrań?

Oznaczenia prania na metkach - jak je rozszyfrować, by nie zniszczyć swoich ubrań?

Jakie dresy kupić? Wszystko, co chcesz wiedzieć o dresach Oznaczenia prania na metkach - jak je rozszyfrować, by nie zniszczyć swoich ubrań? 5 minut Kolejny 10 trików, by podkreślić swoją kobiecość

Wrzucasz do pralki, wsypujesz proszek, nastawiasz - i robi się samo. Pranie wygląda na całkiem niewymagający obowiązek domowy. I rzeczywiście może tak być, pod warunkiem że nie pociąga za sobą konieczności rozciągania skurczonych sweterków, usuwania zmechaceń z dresów czy wzmacniania szwów ulubionej sukienki… Jak tego uniknąć? Wystarczy trochę uważności na oznaczenia na metkach ubrań. Jak czytać te symbole, by zachować swoją garderobę w najlepszym stanie na długo? Czytaj dalej i poznaj najważniejsze zasady czyszczenia. 


Rodzaje oznaczeń na metkach ubrań


Symbole, które znajdziesz na metkach to ubraniowa instrukcja obsługi. Jej podstawą jest 5 kształtów, które odnoszą się do 5 kategorii:

 • miska z wodą - pranie,
 • kwadrat - suszenie,
 • żelazko - prasowanie,
 • trójkąt - wybielanie,
 • koło - pranie chemiczne.

oznaczenia na metkach ubrań 1


A każdy z wariantów tych symboli powie nam wprost, w jaki sposób daną czynność powinniśmy wykonać, by nie uszkodzić materiału naszego ubrania. Przejdźmy więc do najczęściej spotykanych oznaczeń na metkach w każdej z kategorii.


Najważniejsze symbole prania


Pierwsze rozróżnienie w tej kategorii podpowie Ci, czy możesz swoje ubranie prać w pralce, czy jednak dla dobra swojego przyszłego wyglądu będziesz prać ręcznie (symbol miski z wodą a nad nią ręki oznacza, że należy prać ręcznie lub - jeśli masz taką opcję - ustawiając w pralce przeznaczony do tego program). Przekreślona miska - tu bez większego zaskoczenia - świadczy o tym, że to ubranie nie nadaje się do prania na mokro i trzeba je wyczyścić na sucho. 


oznaczenia na metkach ubrań 2


Warianty symboli prania z miską, w której widoczne są kropki, odnoszą się do maksymalnej temperatury prania:

 • jedna kropka - max. 30˚C,
 • dwie kropki - max. 40˚C,
 • trzy kropki - max. 60˚C,
 • cztery kropki - max. 90˚C.

Czasem producenci w symbolu prania umieszczają po prostu liczby - i wtedy nie musisz się zastanawiać nad ustawieniem optymalnej temperatury.


Dlaczego warto segregować ubrania także pod względem temperatury ich prania? Niektóre włókna nie są odporne na wysokie temperatury, przez co stają się mniej trwałe i łatwiej się kurczą. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza przy czyszczeniu swetrów!


Szczególnie delikatne ubrania mogą być również oznaczone dodatkowo symbolem miski z wodą i jedną bądź dwiema kreskami pod spodem - co odpowiednio wskazuje na pranie z zachowaniem ostrożności (z najniższym wirowaniem i połową ładowności bębna) lub pranie delikatne (sprawdzą się tu programy do prania wełny, jedwabiu czy prania ręcznego).


Najważniejsze symbole suszenia


Zdarza się, że pozycja, w jakiej suszymy nasze ubrania po praniu, będzie miała wpływ na ich późniejszy wygląd, dlatego warto zwrócić uwagę na te podstawowe symbole:

 • koło wpisane w kwadrat - można suszyć w suszarce automatycznej,
 • trzy pionowe linie w kwadracie - suszyć w pozycji pionowej (np. na wieszaku),
 • trzy poziome linie w kwadracie - suszyć w pozycji poziomej (na leżąco; dotyczy to zwłaszcza dzianin, które rozciągają się, wisząc),
 • dwie kreski w lewym górnym roku kwadratu - suszyć w cieniu, aby uniknąć odbarwienia materiału.

oznaczenia na metkach ubrań 3


Symbole suszenia z kropkami odnoszą się - podobnie jak oznaczenia prania  do temperatury procesu: jedna kropka - suszenie w niskiej temperaturze, dwie kropki - suszenie w średniej temperaturze, trzy kropki - suszenie w wysokiej temperaturze.


Najważniejsze symbole prasowania


W przypadku prasowania najważniejszym symbolem jest ten, który mówi o nieprasowaniu. Przekreślone żelazko to znak, że kolejny z domowych obowiązków nam odpada - w trosce o jakość naszych ubrań. W tej kategorii znajdziesz na pewno materiały takie jak skóra, zamsz czy tkaniny syntetyczne.


A co ma znaczenie, gdy jednak prasujemy? Podobnie jak w poprzednich przypadkach - temperatura! I tak samo odnoszą się do niej symbole prasowania z kropkami:

 • żelazko z jedną kropką - max. 110˚C,
 • żelazko z dwiema kropkami - max. 150˚C,
 • żelazko z trzema kropkami - dozwolona jest bardzo wysoka temperatura, nawet 200˚C.

oznaczenia na metkach ubrań 4


W tym wypadku postaw na czyszczenie chemiczne


Jeśli na swoich ubraniach zobaczysz symbol koła, oznacza to, że należy zastosować pranie chemiczne - a w zasadzie czyszczenie chemiczne, bo odbywa się ono bez wody, tylko przy użyciu różnego typu roztworów chemicznych. Jakich? Wskazują na to litery w kole, ale kto ma w domu roztwór węglanu? Gdy zobaczysz na ubraniu symbol koła, najlepiej udaj się po profesjonalną pomoc w wyczyszczeniu swojego płaszcza czy garnituru w pralni chemicznej.


Chemiczny sposób czyszczenia to również wybielanie - i to już bez większego problemu zrobisz w domu, wybierając odpowiedni środek: tlenowy - jeśli widzisz symbol trójkąta z dwiema kreskami lub chlorowy - jeśli w trójkącie widnieje „CL”. Przekreślony trójkąt to oczywiście znak, żeby powstrzymać się od wybielania i chlorowania.


oznaczenia na metkach ubrań 5


To jak prać, żeby nie zwariować?


Wydaje się skomplikowane? Na początku może faktycznie troszkę, ale jak zauważysz prawidłowość (np. więcej kropek = wyższa temperatura), szybko wejdzie Ci to w nawyk. Pozostaje tylko jeszcze jedna kwestia: jeśli chcesz odpowiednio dbać o swoje ubrania, zostaw ich metki, aby odczytać kluczowe symbole prania.