Drogie ubrania - skąd się bierze ich cena?

Drogie ubrania - skąd się bierze ich cena?

Być może niejednokrotnie przeglądając ubrania w sklepie - czy to internetowym, czy stacjonarnym - przyszło Ci do głowy pytanie: ale dlaczego aż tyle? Bez wątpienia ceny, jakie widzimy na metkach, różnią się w zależności od wirtualnych lub realnych miejsc naszego wyboru, ale o czym właściwie świadczą? Jak zorientować się, czy nie przepłacamy? I kiedy warto zapłacić więcej? O tym dowiesz się z dalszej lektury!

 

Z czego jest Twoje ubranie?

Nieodłączną częścią produkcji ubrań jest pozyskanie na nie materiałów, a te stanowią jeden z najważniejszych czynników kształtujących cenę. W końcu tylko za metr dobrej jakościowo bawełny, z której powstają sukienki z naszych kolekcji, zapłacimy ok. 38 zł. Dla pełnego obrazu dodamy tylko, że na jedną z Waszych ulubionych - Luisę - potrzeba do 2 metrów samego materiału.

Do naszych autorskich kreacji w IKA zawsze staramy się dobierać jak najlepsze materiały. Najczęściej pozyskujemy je od zagranicznych - włoskich i holenderskich - producentów. Jeśli chcesz mieć pewność, że dobrze wydasz pieniądze, w składach ubrań szukaj m.in.

  • bawełny - miękka i elastyczna dzianina, która zapewnia komfort i swobodę ruchów, zwłaszcza bawełna organiczna jest materiałem wysokiej klasy, ponieważ pochodzi z certyfikowanych ekologicznych upraw,
  • muślinu bawełnianego -  luźna, przewiewna tkanina, pozwalająca skórze oddychać nawet w wysokich temperaturach, o właściwościach hipoalergicznych,
  • wiskozy - tkanina roślinnego pochodzenia, wytwarzana z celulozy pozyskiwanej z różnego rodzaju drzew, która sprawia, że ubrania są miękkie, gładkie i przyjemne w dotyku; nazywana bardziej dostępnym odpowiednikiem jedwabiu.

 

Kto zrobił Twoje ubranie?

 

Istotny wpływ na cenę naszej garderoby ma to, kto odpowiada za jej produkcję. Obecnie nie mamy już większych złudzeń, że najtańsze ciuchy z sieciówek często nie idą w parze z godnym wynagrodzeniem i szanowaniem praw pracowników. Z kolei małe, lokalne butiki, które - tak jak my - szyją swoje kreacje w małych szwalniach, płacą znacznie więcej za produkcję, która nie ma masowego charakteru. Ale dzięki temu pieniądze klientów zostają w kraju i przyczyniają się do dalszego rozwoju lokalnej gospodarki.

 

Podobnie wygląda kwestia projektów - autorskie wzory i fasony, przygotowane specjalnie dla marki z reguły podnoszą cenę ubrań, które są unikalne na rynku - w przeciwieństwie do modeli powielanych w sklepach sieciowych. W IKA lubimy ten etap przygotowania kolekcji, bo jest najbardziej kreatywny i pozwala łączyć własne wizje z modowymi trendami, ale swoje też kosztuje! Sam projekt jednej sukienki to koszt ok. 2500 zł.

 

Ile przetrwa Twoje ubranie?

 

Dobry materiał i projekt stanowią niezłą podstawę do stworzenia ubrania na lata, ale przecież na tym się nie kończy. Wysokiej jakości ubrania przed produkcją przechodzą jeszcze fazę prototypowania. Wtedy tworzone są pierwsze wykroje i próbne modele, które pozwalają przetestować pomysł w praktyce. Jeśli jakieś z zaproponowanych na papierze rozwiązań się nie sprawdza, projekt jest poprawiany, a model przeszywany. Dopiero po akceptacji finalnego kształtu kreacji, z której jesteśmy w pełni zadowoleni, rozpoczyna się szycie produktów do sklepu. 

 

Taki proces przygotowania do produkcji to oczywiście dodatkowy czas i koszty dla producenta - bo materiałów z modeli próbnych najczęściej już się nie da wykorzystać - jednak dzięki fazie testów stworzone kreacje są nie tylko ładniejsze (np. lepiej się marszczą), ale też bardziej odporne - dzięki starannemu szyciu nie na dużą skalę (z reguły takie ubrania nie rozejdą się po pierwszym praniu i nie stracą koloru zbyt szybko).

 

A to tylko produkcja!

 

Wspomniane dotychczas koszty w zasadzie bezpośrednio wiążą się z efektem, jaki otrzymujemy po zakupie. Warto jednak pamiętać także o tym, że w ostatecznej cenie ubrania kryją się też koszty związane z jego promocją (sesje zdjęciowe, reklamy) czy dystrybucją (sklep internetowy, magazyn). W końcu nawet najlepszej jakości kreacja nie sprzeda się, jeśli nikt się o niej nie dowie! A co za sprzedażą idzie? Oczywiście podatki! Nie możemy zapominać, że ten obszar też wpływa na finalną część produktu, bo VAT stanowi nawet ¼ ceny każdej sztuki.

 

Czy cena świadczy o jakości ubrania?

 

Na pewno za wysoką jakością idzie wyższa cena - materiały premium, małe nakłady, lokalna produkcja - wszystkie te aspekty generują większe koszty dla producenta, a tym samym dla klienta. Ale czy jest też na odwrót? Tu już można mieć wątpliwości. Dlatego, by mieć pewność, że swoje ubrania nie przepłacamy, zwracajmy uwagę, czy kwota do zapłaty nie jest jedynie kwestią wypromowanej metki, ale jakościowych materiałów i dobrego wykonania.