Muślinowa sukienka Cleo i zbliżenie na fakturę muślinu

Dlaczego ubrania się mechacą i jak temu zapobiegać?

Nieestetyczne kulki czy supełki z otarciami - to najczęstsze widoczne efekty mechacenia się ubrań. Jak powstają? Czy możemy coś zrobić, by nie zobaczyć ich na ulubionych strojach? Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób zadbać o swoje ubrania, by służyły Ci bez zmechaceń przez długi czas!

 

Dlaczego ubrania się mechacą?

Mechacenie to naturalny proces mechanicznego niszczenia się materiału, szczególnie w wyniku długotrwałego użytkowania lub wielorazowego prania. Zmechacenia w postaci kulek na materiale lub kłaczków czy supełków powstają dlatego, że materiał cały czas pracuje podczas noszenia - a także prania, suszenia czy składania. Kiedy go rozciągamy lub coś o niego trze - włókna materiału wycierają się, tracą spójną strukturę i zaczynają się plątać, tworząc wspomniane kuleczki.

 

Wśród najczęstszych powodów mechacenia możemy wyróżnić: tarcie przez inne elementy odzieży lub dodatki, zbyt częste pranie, pranie w za wysokiej temperaturze, wycieranie się ubrań podczas codziennego użytku - np. o oparcie krzesła, w samochodzie. Odporność na zniszczenia w wyniku powyższych czynności będzie różniła się w zależności od rodzaju materiału - z pewnością pomoże więc uważny wybór ubrań dobrej jakości. Wśród tych, które co do zasady się nie mechacą, znajdziemy m.in. jedwab i len. Ale widać również, że proces mechacenia bezpośrednio wiąże się z regularnym użytkowaniem odzieży, dlatego też niezwykle istotne jest to, jak obchodzimy się z nią po zakupie.

 

Jak zapobiegać mechaceniu się ubrań?

Aby ubrania się nie mechaciły, zwróć uwagę na to, jak z nich korzystasz, a także, w jaki sposób je pierzesz oraz przechowujesz. A w szczególności:

 

 1. Na bieżąco dbaj o stan ubrania - usuwaj już pojedyncze oznaki mechacenia, a także zabezpieczaj wychodzące nitki, tak by materiał się nie zaciągnął. Szybkie i stosunkowo bezpieczne usuwanie zmechaceń zapewniają elektryczne golarki do ubrań.

  PROTIP: jeśli testujesz nowy sprzęt, sprawdź najpierw jego działanie na małym fragmencie ubrania, w najmniej widocznym miejscu, żeby uniknąć przykrych wpadek.

 2. Niweluj ryzyko tarcia podczas noszenia - wiadomo, że najczęściej mechacą się te ubrania, które szczególnie lubimy i w związku z tym nosimy je często. Aby zostały z Tobą na dłużej, zwracaj uwagę, żeby podczas noszenia nie obcierały ich inne elementy ubioru (np. szorstka podszewka kurtki) lub dodatki (np. torebka, plecak).

 3. Świeże plamy zapieraj delikatnie - intensywne próby usuwania zabrudzeń często tym samym niszczą również włókna materiałów, przez co w tych miejscach mechacące się kulki pojawiają się szybciej.

 4. Używaj płynu do prania zamiast proszku - delikatniej oddziałuje on na strukturę materiałów, która nie osłabnie tak szybko w wyniku prania. Pamiętaj też, że nie wszystkie ubrania trzeba prać z taką samą częstotliwością. Bluzy, kurtki czy spodnie spokojnie możesz wkładać do pralki rzadziej niż po jednym nałożeniu - dzięki temu za szybko nie obniżysz ich wytrzymałości m.in. na mechacenie.
 5. Postępuj zgodnie z oznaczeniami na metce - jeśli widzisz, że produktu nie należy prać w pralce, wybierz pranie ręczne. Najwidoczniej jego materiał jest zbyt delikatny dla mechanicznych programów. W przeciwnym razie musisz się liczyć z szybszym zużyciem się materiału.

 6. Pierz ubrania na lewą stronę - dzięki temu ochronisz „widoczną” część materiału, która nie będzie wycierać się o pralkę i pozostałe ubrania. Nie przeładowuj bębna swojej pralki - w takiej sytuacji ubrania bardziej się o siebie ocierają, co zwiększa ryzyko mechacenia

  PROTIP: wyjątkowo delikatne ubrania możesz też prać w specjalnych siateczkach, które odizolują je od ocierania się o resztę odzieży. Przed praniem pamiętaj też o zasunięciu zamków, zapięciu rzepów i klamer, które mogłyby uszkodzić materiały.

 7. Susz ubrania w temperaturze pokojowej - unikaj wywieszania ubrań na kaloryferach czy suszenia w pełnym słońcu. Materiały schnące naturalnie na dłużej zachowają swoją strukturę, a więc będą też bardziej odporne na uszkodzenia takie jak mechacenie.

 8. Nie wykręcaj ubrań - jeśli niektóre z delikatnych elementów odzieży pierzesz ręcznie, pamiętaj, by na koniec nie wyciskać z nich wody, a raczej ugniatać je, pozbywając się nadmiaru cieczy. Wykręcanie ubrań będzie prowadziło do osłabienia włókien, które z czasem zaczną się plątać i mechacić

  WAŻNE: podobnie na materiały prane w pralce oddziałuje silne wirowanie!

 9. Daj ubraniom trochę luzu - przechowując odzież z delikatnych materiałów, zwróć uwagę na miejsce w szafie. Zadbaj, by były schowane “na luźno” i zbytnio nie ocierały się o siebie przy wyjmowaniu innych elementów garderoby.

   

  Pamiętaj, że wybór odpowiedniej jakości ubrań to dobry początek do ich długiego użytkowania, ale to, ile faktycznie Ci posłużą, zależy przede wszystkim od tego, jak będziesz o nie dbać!