Dlaczego ubrania farbują i jak temu zapobiegać?

Dlaczego ubrania farbują i jak temu zapobiegać?

Jak się ubrać na wesele? Dlaczego ubrania farbują i jak temu zapobiegać? 6 minut Kolejny Dlaczego warto nosić sukienki?

Farbowanie ubrań to jeden z koszmarów, który może stać się całkiem realny, kiedy nie będziemy wystarczająco uważać przy praniu. Ubrania, zwłaszcza te w jasnych kolorach, mogą farbować pod wpływem różnych czynników. Jeśli chcesz uchronić swoje ulubione stylizacje przed zmianą barwy - czytaj dalej! W tym artykule przybliżymy Ci, dlaczego ubrania farbują oraz jakie skuteczne metody możesz zastosować, aby do tego nie dopuścić.

Przyczyny farbowania ubrań: co musisz wiedzieć

Niestety nie jest tak, że to jeden konkretny czynnik odpowiada za zmianę koloru naszych ubrań podczas prania. To, w jaki sposób zachowują się barwniki w trakcie prania, zależy od kilku elementów, m.in. jakości użytych farb, temperatury wody czy programu prania. 


Do najpopularniejszych przyczyn farbowania ubrań należą:

  • niska jakość farb - tanie farby stosowane do produkcji niektórych ubrań mogą nie być odpowiednio utrwalone i przechodzić na inne tkaniny podczas prania. Jeśli cała stylizacja jest podejrzanie tania, można zakładać, że barwniki użyte do jej wyprodukowania mogą nie tylko same w sobie nie być trwałe, ale też przenikać na inne tkaniny;
  • barwniki nieustabilizowane - niektóre barwniki używane do farbowania tkanin mogą być nieustabilizowane i skłonne do przenoszenia na inne tkaniny w kontakcie;
  • reakcje chemiczne - część składników detergentów i środków do płukania może reagować z barwnikami ubrań, prowadząc do farbowania innych tkanin. Dlatego warto świadomie dobierać wszystkie środki, jakich używasz podczas prania;
  • nieodpowiednia separacja kolorów - oczywiście na tej liście nie mogło zabraknąć naszego własnego czynnika ludzkiego. Nieprawidłowe sortowanie ubrań podczas prania, szczególnie kiedy wrzucamy do pralki różne kolory, może prowadzić do przenoszenia barwników na inne tkaniny.

Farbowanie ubrań: przyczyny i sposoby zapobiegania

Wiemy już, jakie są przyczyny farbowania ubrań, ale co zrobić, żeby spodnie albo inne ubrania w mocnych kolorach nie farbowały? Każdej z wyżej wymienionych przyczyn możemy zapobiec!


Kluczem do unikania przenoszenia barwników jest odpowiednie sortowanie ubrań przed praniem. Oddzielaj jasne kolory od ciemnych i intensywnych barw. Przeczytaj zalecenia producenta dotyczące prania i postępuj zgodnie z nimi. Dodatkowo unikaj prania zbyt wielu ubrań naraz, aby zapewnić im odpowiednią przestrzeń do swobodnego poruszania się w pralce.


Farbujące koszulki to najczęściej te z niską jakością farb. Aby zapobiec przenoszeniu się farb na inne tkaniny, warto inwestować w ubrania wykonane z wysokiej jakości farb i tkanin. Najlepiej wybieraj produkty od renomowanych producentów, których jakość jest potwierdzona.


Aby unikać farbowania na skutek nieustabilizowanych barwników w ubraniach, przed zakupem sprawdź, czy barwniki są odpowiednio ustabilizowane. Czytaj etykiety i poszukaj informacji dotyczących trwałości kolorów. Stawiaj na ubrania z wysoką jakością barwników, które są mniej podatne na przenoszenie się na inne tkaniny.


W zaawansowane reakcje chemiczne, jakie zachodzą podczas prania i prowadzą do czyszczenia naszych ubrań, nie będziemy się zagłębiać. Jeśli chcesz uniknąć farbowania ubrań, wybieraj delikatne detergenty. Pamiętaj, aby korzystać tylko ze środków do płukania i proszków przeznaczonych do kolorowych tkanin. Unikaj produktów zawierających silne substancje chemiczne, które mogą reagować z barwnikami ubrań. Przed zastosowaniem nowego detergentu, przeczytaj etykietę i sprawdź, czy jest bezpieczny dla kolorów.

Jak uniknąć farbowania ubrań: praktyczne porady

Jest też kilka sposobów na farbujące pranie, dzięki którym Twoje ulubione ubrania będą bezpieczniejsze. Przede wszystkim poświęć szczególną uwagę nowym nabytkom w Twojej garderobie. Przed pierwszym praniem nowego ubrania najlepiej przeprowadź test koloru, żeby zobaczyć, czy dana tkanin będzie farbować. Jak to zrobić? Wystarczy zwilżyć niewielką część tkaniny i delikatnie pocierać. Jeśli kolor przenosi się na wilgotną ściereczkę, należy ubranie prać oddzielnie.


Druga cenna wskazówka to użycie chłodnej wody. Pranie ubrań w chłodnej wodzie jest bezpieczniejsze, ponieważ gorąca woda może prowadzić do większej migracji barwników z jednej tkaniny na drugą. Oprócz tego pamiętaj, żeby korzystać z odpowiednich detergentów przeznaczonych do kolorowych tkanin. Szczególnie unikaj produktów zawierających silne substancje wybielające, które mogą prowadzić do rozpuszczania barwników.


Jeśli masz wątpliwości co do odporności tkaniny na farbowanie, lepiej jest wybrać pranie ręczne lub delikatny cykl pralki. Unikaj intensywnego mieszania ubrań podczas prania, aby zminimalizować ryzyko przenoszenia barwników.

Zapobieganie farbowaniu: sekrety utrzymania kolorów ubrań

Dla wyjątkowo ostrożnych mamy też kilka trików, które dodatkowo zabezpieczają kolorowe ubrania lub stroje w intensywnych barwach, takie jak często farbujące jeansy.


  • Skorzystaj ze środków do zmiękczania - środki do płukania o właściwościach zmiękczających mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka farbowania ubrań. Zapewniają ochronną warstwę na tkaninach, utrudniając przenikanie barwników.
  • Odwracaj ubrania przed włożeniem do pralki - przed praniem warto odwrócić ubrania na lewą stronę. To prosty trik, który pomaga zminimalizować kontakt powierzchni ubrań z innymi tkaninami w trakcie prania, co zmniejsza ryzyko przenoszenia barwników.
  • Dodaj specjalne środki do ochrony kolorów - na rynku dostępne są specjalne środki do prania, których działanie ma na celu ochronę kolorów. Dodanie takiego preparatu do prania może pomóc w zabezpieczeniu kolorowych tkanin przed blaknięciem i farbowaniem.
  • Unikaj nadmiernego namaczania - długie namaczanie ubrań przed praniem może prowadzić do migracji barwników. Dlatego ewentualne plamy najlepiej zapieraj na bieżąco i nie zostawiaj tkanin na długo w wodzie.

Co zrobić, gdy zafarbuje pranie?

Czasem mimo ostrożności zdarzy nam się wyjąć z pralki ubrania w zmienionym kolorze - co wtedy? Jak odbarwić zafarbowane ubranie? Przede wszystkim nie susz pofarbowanej tkaniny. Suszenie może spowodować utrwalenie barwnika w tkaninie. Zamiast tego, pozostaw mokre ubrania i zacznij od płukania. 


Przenieś zafarbowane ubrania do innego naczynia lub umywalki w celu przepłukania. Wlej nad nimi delikatnie zimną wodę, aż woda stanie się czysta. Ta metoda pomoże usunąć nadmiar farby z tkaniny. Jeśli chcesz zadziałać domowymi sposobami, możesz namoczyć zafarbowane ubrania w roztworze octu, amoniaku lub soku z cytryny. Alternatywnie zaopatrz się w specjalne produkty do usuwania plam i farb. Tylko pamiętaj o dokładnym przeczytaniu instrukcji przed użyciem, żeby nie doprowadzić ubrania do dalszych uszkodzeń.

Podsumowanie


Farbowanie ubrań może być frustrujące, ale dzięki odpowiednim metodom zapobiegania możesz skutecznie uniknąć tego problemu. Sortowanie ubrań, testowanie kolorów, korzystanie z chłodnej wody, wybór odpowiednich detergentów i środków do zmiękczania, a także pranie ręczne lub na delikatnym cyklu pralki to skuteczne sposoby na farbujące pranie. Pamiętaj o tym, aby dbać o swoje ubrania i przestrzegać tych prostych kroków, aby cieszyć się ich pięknym kolorem przez długi czas.